Главная / Новости / Юриспруденция / ЗАГАЛЬНОДОСТУПНІСТЬ ПЕВНОЇ ІНФОРМАЦІЇ САМА ПО СОБІ НЕ СВІДЧИТЬ ПРО ЇЇ ЗАГАЛЬНОВІДОМІСТЬ ТА НЕ ЗВІЛЬНЯЄ СУД ВІД ОБОВ'ЯЗКУ ЇЇ ДОСЛІДЖЕННЯ

ЗАГАЛЬНОДОСТУПНІСТЬ ПЕВНОЇ ІНФОРМАЦІЇ САМА ПО СОБІ НЕ СВІДЧИТЬ ПРО ЇЇ ЗАГАЛЬНОВІДОМІСТЬ ТА НЕ ЗВІЛЬНЯЄ СУД ВІД ОБОВ'ЯЗКУ ЇЇ ДОСЛІДЖЕННЯ

 Адміністративні суди розглядали справу за позовом особи до Комісії з питань вищого корпусу державної служби про визнання протиправними дій щодо визначення переможців конкурсу на зайняття вакантних посад першого заступника та заступника Голови Державної служби геології та надр України та визнання протиправним та скасування відповідного рішення Комісії.

 Позивач зазначав, що під час проведення Комісією всіх етапів конкурсу (тестування, ситуативні завдання, співбесіда та оголошення результатів конкурсу), спостерігачами від громадських організацій та представниками «Радіо Свобода» здійснювалася відеофіксація, яку розміщено у мережі Інтернет. Цими відеодоказами підтверджуються порушення процедури конкурсу, і, як наслідок, помилкове визначення переможців конкурсу на посади першого заступника та заступника Голови Державної служби геології та надр України.

 Суди першої та апеляційної інстанцій задовольнили позовні вимоги. ВС скасував судові рішення, а справу направив для нового розгляду до суду першої інстанції.

 Висновки судів про допущення Комісією порушень процедури проведення конкурсу на заміщення вакантних посад першого заступника та заступника Голови Державної служби геології та надр України ґрунтуються на відеозаписах, які були зроблені громадськими організаціями разом з представниками «Радіо Свобода» та розміщені в мережі Інтернет.

 ВС встановив, що в матеріалах справи вказані відеозаписи відсутні та судами попередніх інстанцій не оглядались та не відтворювались відеозаписи в судовому засіданні.

 Суд роз’яснив, що дослідження доказів, як стадія процесу доказування полягає в безпосередньому сприйнятті та вивченні судом інформації про факти, що містяться у передбачених законом джерелах доказів. 

 Дослідження доказів здійснюється під час судового розгляду справи, ознайомлення зі змістом доказів поза процесом не має значення для вирішення справи.

 Судами попередніх інстанцій було визнано відеоматеріали загальновідомими та відкритими для необмеженого кола осіб, а тому, на переконання суду, вони є обставинами, що не потребують доказування, з чим не погодився ВС.

 Суд касаційної інстанції вказав, що  загальнодоступність певної інформації сама по собі не свідчить про її загальновідомість та не звільняє суд від обов'язку її дослідження.

 Обставини можуть бути визнані загальновідомими, якщо вони відомі широкому колу осіб (людству, населенню держави, регіону, територіальній громаді) і водночас судді. При цьому, має бути дотримано двох критеріїв, а саме: об'єктивного - відомість факту широкому колу осіб; суб'єктивного - обізнаність судді про такі обставини.

 ВС роз’яснив, що, якщо суддя особисто не знає про певну загальновідому обставину, він може звернутися до достовірних джерел. Різновидом таких загальнодоступних джерел, дійсно, можуть бути веб-сайти.

 Суд вказав, що оскільки інформація з мережі Інтернет може бути змінена або видалена, вона підлягає обов'язковому дослідженню безпосередньо в ході судового розгляду з долученням її до матеріалів справи на електронних носіях (постанова від 18.04.2018 у справі №826/19844/16).

 

Джерело: Українське право.